لینک‌سازی و انواع لینک‌ها

لینک‌سازی

دریافت “هایپرلینک” از یک وب سایت به وب سایت خودتان، لینک‌سازی گفته می‌شود.هایپر لینک (hyperlink) که معمولاً به آن لینک گفته می‌شود، یکی از راه‌های کاربران برای جستجو در اینترنت است. موتورهای جستجو از لینک‌ها برای تعقیب وب سایت‌ها استفاده می‌کنند؛ آن‌ها لینک‌های موجود در بین تک‌تک صفحات سایت‌تان را دنبال می‌کنند و در تصویری بزرگتر، تمام لینک‌های موجود در بین وب‌سایت‌ها را زیر نظر دارند.

لینک‌سازی و معرفی لینک‌ها

روش‌های بسیاری برای لینک‌سازی وجود دارد که درجه سختی آن‌ها متفاوت است. متخصصان سئو معتقدند لینک‌بیلدینگ یکی از سخت‌ترین قسمت‌های کار آن‌هاست. بسیاری از سئوکاران بیشتر زمان خود را صرف لینک‌سازی دقیق و هدفمند می‌کنند. به همین دلیل، اگر بتوانید برای سایت خود لینک‌هایی با کیفیت و معتبر دریافت کنید، در بهینه‌سازی سایت‌تان موفقیت چشمگیری نسبت به رقبا به دست خواهید آورد.

لینک فالو ( follow ) چیست؟

سایت‌ها در اینترنت به کمک لینک‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند. وقتی سایت شما از یک سایت دیگر لینک دریافت می‌کند،در سئو ارتقا پیدا می‌کند و می‌توان این لینک را یک امتیاز مثبت برای سایت شما در فرض کرد. در نتیجه هرچه لینک follow  بیشتری کسب کنید امتیاز بیشتر در سئو خواهید داشت.
لینک های فالو از طریق مقدار follow در ویژگی rel درون تگ a به شکل زیر ساخته می شود:
<a href=”http://www.siteamoozi.com/” rel=”follow”>Link follow</a>
گوگل به این لینک‌ها اهمیت می‌دهد و آن‌ها را بررسی می‌کند.اگر افراد زیادی به یک صفحه لینک دهند آن صفحه را یک صفحه خوب در نظر می‌گیرد، در نتیجه گوگل این صفحه را به در نتیاج جستجو بالاتر نشان می‌دهد.
گوگل با فاکتور پیج رنک لینک‌ها را ارزش گذاری می‌کند. هرچه اعتبار لینک ورودی بیشتر باشد، تاثیر گذاری آن در سایت شما نیز بیشتر خواهد بود.

به صورت خلاصه : لینک‌های فالو به عنوان امتیاز شمره می‌شوند، آن‌ها اعتبار سایت مبدا را به سایت مقصد می‌برند و اعتبار آن را بیشتر می‌کنند، در نتیجه سایت مقصد در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری به دست خواهد آورد.

لینک نوفالو و اهمیت آن چیست؟

زمانی که اهمیت لینک‌ها مشخص شد بسیاری از سایت‌ها و افراد اقدام با استفاده افراطی از آن‌ها کردند و از هر طریقی مثل خرید لینک، سو استفاده از کامنت‌ها و غیره اقدام به لینک‌بیلدینگ می‌کردند. موتورهای جستجو متوجه این موضوع شده و با استفاده از تگ نوفالو اقدام به مقابله با این تاکتیک کردند. ارشناسان گوگل به نام مت‌کاتز (Matt Cutts) و جیسون شلن (Jason Shellen) در سال ۲۰۰۵ ، تگ نوفالو را معرفی کردند.

تگ نوفالو به این صورت عمل می‌کند که با استفاده از آن اعتبار سایت مبدا به سایت شما منتقل نمی‌شود و تاثیری در نتایج جستجوی گوگل نخواهد داشت.

لینک‌های نوفالو از طریق مقدار Nofollow در ویژگی rel درون تگ a به شکل زیر ساخته می شود:

<a href=”http://www.siteamoozi.com/” rel=”Nofollow”>Link Nofollow</a>

لینک‌های نوفالو برای لینک‌هایی که مورد تایید ما نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که این لینک‌ها را دنبال نکنند. هرچند که هنوز هم اسپم زیادی در فضای اینترنت وجود دارد اما لینک نوفالو باعث کاهش چشمگیر اسپم در فضای اینترنت شده است. جالب است بدانید که سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت اتوماتیک مقدار نوفالو را به تمام لینک‌ها اضافه می‌کند همچنین ویکی‌پدیا از این راهکار در قسمت منابع خود استفاده می‌کند.

سایت نوین در وبلاگ خود روش تقسیم انتقال اعتبار لینک‌های فالو و نوفالو به روش linke juice را به شکل خوبی نمایش داده است :

لینک‌سازی link juice  در گذشته
link juice در گذشته
لینک‌بیلدینگ link juice  طبیعی
link juice به صورت طبیعی

استفاده زیاد از لینک های dofollow مبنای تشخیص سایت‌های اسپمر و فروشنده لینک هستند.

لینک‌سازی  استفاده اسپم وار از لینک فالو
linke juice صحیح و اسپم
لینک‌سازی  link juice  حال حاضر
link juice در حال حاضر

گوگل به تازگی دو نوع ویژگی لینک (Attribute) جدید لینک اسپانسر شده و لینک محتوای تولیدی کاربران را معرفی کرد. این خبر کوتاه به تنهایی برای کارشناسان سئو کافی بود تا بحث‌ها و سوال و جواب‌های بی‌انتها را شروع کنند. با این که گوگل می‌گوید اتفاق خاصی نیافتاده است اما این خبر برای عده‌ای خوب و برای خیلی‌ها هم بد است. دو گزینه لینک فالو و نوفالو تبدیل شد به ۴ گزینه.

حالا ما با ۴ نوع لینک سر و کار داریم که به شرح زیر می‌باشد

لینک فالو یا دوفالو (Dofollow): لینک‌هایی هستند که موتور جستجو آن‌ها را دنبال می‌کند و وارد صفحه مقصد می‌شود.
لینک نوفالو (Nofollow): لینک‌هایی هستند که موتور جستجو آن‌ها را دنبال نمی‌کند.
لینک تولیدشده توسط کاربر (UGC): لینک‌هایی که توسط کاربران در بخش نظرات سایت یا فروم‌ها ایجاد می‌شوند.
لینک اسپانسری (Sponsored): لینک‌هایی هستند که در ازای قرار دادن آن‌ها در سایت پول دریافت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *